Dom tymczasowy („tymczas”, „DT”) to inaczej opieka nad kotami fundacyjnymi we własnym domu. Wolontariusz opiekuje się zwierzętami do czasu znalezienia im przez fundację domu stałego. Dom tymczasowy może liczyć na wsparcie fundacji w opiece nad kotami, pokrywamy koszty leczenia podopiecznego.

To najlepsze rozwiązanie dla zwierząt, które nie radzą sobie w fundacji. Większość naszych podopiecznych jest po traumatycznych przejściach: zostały porzucone, bytowały w urągających warunkach, były krzywdzone, okaleczone, głodowały. Często źle znoszą nadmierną ilość kotów, których jeszcze nie znają. Bywają wystraszone,  wycofane; potrzebują większej ochrony, opieki i kontaktu z człowiekiem. Niektórzy nasi podopieczni bardzo źle znoszą brak stałej obecności człowieka. Denerwująca bywa także obecność innych, bardziej dominujących kocich kolegów. Stresuje również nasze koty brak własnego kącika do kontemplacji w samotności, także przymusowa izolacja (w przypadku kwarantanny lub choroby).

Dom tymczasowy ratuje życie również zwierzętom chorym. Ponieważ mogą być pod stałą obserwacją, mają lepsze warunki, by wyzdrowieć. Wolontariusz w DT lepiej zaopiekuje się potrzebującym kotem – ma czas na podanie leków, obserwację stanu zwierzęcia, wizytę u weterynarza; jest w stanie poświęcić kotu o wiele więcej uwagi i czasu.

Każdy z kotów potrzebuje zabawy, tulenia, głaskania, zainteresowania człowieka – dwóch wolontariuszy nie nadąży głaskać trzydziestu kotów! (…Zefira głaszczesz, Halina , a jeszcze mi w kuwecie nie posprzątałaś! A Donald ma pustą miskę już! A z Czarną trzeba się zaraz wędką pobawić! I wyplułem to ohydne lekarstwo! A Misiek nie pojedzie do weta, bo ten kontener to hańba! I gdzie kurczak dla Toni? A spróbuj jeszcze złapać ósemkę dwumiesięcznych chuliganów! Ruchy, ruchy!!) Dla zwierzęcia zawsze lepsze są własny cichy kącik i własny opiekun niż życie w dużej grupie. Kot uczy się funkcjonować w domowych warunkach, przyzwyczaja się do człowieka, do dźwięków i rytmu domowego,   przestaje stresować, wychodzi z depresji. Opieka wolontariusza w domu tymczasowym sprawia, że zwierzę zdoła się zaprzyjaźnić z człowiekiem, zaufać mu, tym samym zwiększają się szanse na znalezienie stałego domu.

Niezależnie od tego, ile czasu naszym podopiecznym poświęcą wolontariusze, zawsze jest go za mało. Od opieki w prawdziwym domu w wielkiej mierze zależy, czy kot przeżyje, czy będzie zdrowy, szczęśliwy, czy zaufa człowiekowi i czy znajdzie dom stały!

Dom tymczasowy może stworzyć każdy. Nie jest żadną przeszkodą posiadanie własnych zwierząt. Potrzebny jest jedynie poświęcony czas. Musi być to jednak odpowiedzialna, przemyślana decyzja. Wolontariusz zakładający dom tymczasowy musi być pewny swojej decyzji i mieć świadomość, że bierze pod opiekę stworzenie, które tak samo odczuwa dyskomfort, strach, ból, cierpienie, które potrzebuje uważnej opieki i ciepła. Jest to jednak najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie – podarowanie godnego życia.

JEŚLI CHCESZ RATOWAĆ ŻYCIE I ZDROWIE, STWORZYĆ DOM TYMCZASOWY, NAPISZ DO FUNDACJI POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY NA STRONIE LUB NA fop.wroc@wp.pl